Sizin İçin Kadın Yöneticiler Bir Kâbus mu?

Kadınlarla çalışmak gerçekten çok mu zor? Birçok kadın eminim ki “evet” diyecektir. Genel olarak kadın patronların erkeklerden daha kötü olduğunu duyuyoruz. Şahsen benimde böyle bir tecrübem var. Lakin çalışılabilecek kadın patronlar veya liderlerin olduğu da bir gerçek! Hatta bazı kadın yöneticiler/patronlar erkeklere nazaran oldukça çözüm odaklı ve pratik zekâlı. Yine de ben kendi deneyimlerime dayanarak kadınların erkeklerden daha zorlu olduğunu düşünüyorum!

Bence çok önemli bir nedeni var!

Hayatınızın nerdeyse %70’ine hâkim olan işinizin sizi evinizde de rahat bırakmadığını düşünün. Hafta sonlarınızı, gecelerinizi ve tatillerinizi de ele geçirdiğini hatta telefonunuzdan dahi sürekli e-maillerinizi kontrol edip, iş yaptığınızı farz edin. Şimdi de işyerinizi düşünün. Bu kadar yoğun bir iş yaşamınızda kadın patron ile mi erkek patron ile mi çalışmayı tercih ederdiniz?

İş hayatında ne yazık ki en fazla çatışmanın, yarışmanın, kıskanmanın kadınlar arasında olduğu bir gerçek. Evet, kadınların ve erkeklerin olaylara farklı derecede tepkiler verdiğini biliyoruz. Kadınların arkadaş edinme ve uyum sağlama açısından daha etkin olduğunu söylersek, erkekler rekabet ve rekabete karşı hala arkadaş olan taraf olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Bu tepkileri, kararları ve uyum sağlamayı iş hayatın açısından değerlendirirsek, erkekler iş’te bir problem yaşasalar dahi çoğu zaman dışarı içki içmeye, maç izlemeye ya da eğlenmeye gidebilir.

Çünkü erkekler şişmiş egolarına rağmen daha rasyoneldir, iş hayatında yaşananları profesyonellik çerçevesinde görür ve anlaşılamayan bir konu olduğu zaman bunu normal karşılar. Sizi ne hedef tahtası yapar ne de içselleştirip kılıçlarını kuşanır. Lakin kadınlarda durum tamda bahsettiğim gibidir. Sizden hoşlanmayan hatta sizin konumunuzun daha yüksek olduğu durumda bile bir kadınla çalışmak oldukça zordur. Bunun altında yatan nedenler oldukça basittir aslında: duygusal taciz, kıskançlık, rekabet ve güvensizlik. Başarılı olduğunuzda kadın iş arkadaşlarınız ya da patronunuz sizin başarınızı daha az takdir eder ya da başarısız olduğunuzda mutlu olabilir. Siz hiç düellodan sonra el sıkışan kadın gördünüz mü? Yoktur, çünkü kadınların liderlik profilleri hem daha değişkendir hem de kararlar alırken etki altında kalabilir.

Biz kadın istemiyoruz!

Ülkemizde Prometheus tarafından gerçekleştirilen, "Kadınların Kadınlarla Çalışması Neden Zor?" başlıklı araştırması, bu açıdan hiçte şaşırtıcı değil. Sadece kadınlar üzerinde yapılan bu çalışmaya göre kadın yöneticilerin birçoğu finans, moda ve medya sektöründe yer almakta. Konu ile ilgili beklenen cevap ikinci soru ile geliyor “üstünüzü seçme şansınız olsaydı kimi seçerdiniz?”. Kadınların %5’i kadını, %80’i erkeği tercih etmekte ve %15’luk kısım ise çekimser kalmaktadır. Ama vurucu darbe üçüncü soruda kendini göstermekte, “birisini işten çıkarmak isteseydiniz, tercihiniz kim olurdu?” sorusuna yanıt olarak kadınların büyük bir kısmı kadın cevabını veriyor. Yani iş hayatında kadınlara en büyük kazığı yine hemcinsleri atıyor. Ankette neden kadınların iş arkadaşı ya da patron olarak istenmediği de belirtilmiş. Sıralamak gerekirse:

  • Aile problemlerini iş hayatına yansıtmaları
  • Zor olan işlerden sıyrılmak isteyip, başarıyı paylaşamamaları
  • Çok konuşup az çalışmaları
  • Sürekli eleştirmeleri
  • Dedikodu yapmaları
  • Diğer iş arkadaşlarını şikâyet etmeleri
  • Başarısız oldukları durumda bahaneler üretmeleri
  • Rakip gördüğü birinin ayağını kaydırmaya çalışmaları

Görüldüğü üzere patron patrondur demekle olmuyor. Ülkemizde kadın patronların/yöneticilerin liderliğe 1-0 yenik başladığını görüyoruz. Ben kötü tecrübelerim olsa dahi, kadınların birbirlerine destek olması gerektiğine inanıyorum. Güvensizlikleri ve kıskançlıkları bir kenara koyduğumuzda, arzu ettiğimiz toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak mümkün olacaktır. "Benim patronum/yöneticim bir “^$%@$”, çünkü o bir kadın" düşüncesi son bulmadığı sürece kendi içimizde bu çatışmaları aşamaya devam ederiz.

Bir şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...


Yorum yazabilmeniz için önce giriş yapmalısınız.

Henüz kimse yorum yapmadı.

MGKMEDYA ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR