Dişi Ekonomi

Nedir bu kadın ekonomisi? Bu kavramı “sheconomics” olarak ortaya atan kişi Prof. Karen Pine hem gelişimsel psikoloji hem de kadın yazıları ile oldukça meşhur bir öğretim üyesi. Çalışmalarını genel olarak kadın ve çocuk davranışları üzerine. 2009 yılında çıkardığı sheconomics adlı kitabında genelde para yönetimi ve alışveriş gibi kadınların kontrolden çıktığı konuları ele almış. Kadın ekonomisini 7 kural içerisinde değerlendiren Prof. Pine’a göre kadınların erkeklere nazaran daha az risk alıyor ve iş hayatında daha duygusal davrandıkları için para konusunda daha çabuk kararlar veriyorlar. Yedi kuralı özetlersek aşağıdaki sonuçlara ulaşmış oluyoruz:

  1. Para harcamaya başladığınız zaman duygusal açıdan kontrollü olmak gerekiyor. Kadınlar para harcarken duygularını, hislerini ve yaşadığı psikolojilerini de için işine kattığı için öncelikli olarak kendilerine hakim olmaları gerekmekte. Harcamaları da sınıflandıran Prof.Pine, kadınların genellikle intikam alma ve başka bir kadınla rekabet halinde oldukları psikoloji içerisinde daha fazla harcama yaptıklarını vurgulamakta.
  2. Finansal inanışlarınızın gerçeğe dönüşebileceğini düşünerek hareket etmelisiniz. İnandığınız herhangi bir olay, durum ya da değer sizin davranışlarınızı etkileyecektir. Mesela parayla aranızın kötü olduğuna inanıyorsanız, size göre zaten hiç iyi olmayacaktır. Ya da hakkınız olan zam’ı istemekten çekinmenizin nedeni aslında alamayacağınızı düşündüğünüz içindir. Önce problemin ne olduğunu bulmalı ve sonra davranışlarınızı da bu doğrultuda değiştirmeye başlamalısınız. En önemli kurallardan biri önce kendinizde değişiklik yapmanızdır.
  3. Harcamalarınızı yaparken bunun doğru olduğuna önce sizin inanmanız lazım. Mesela neden o anda alışveriş yaptığınıza ilk olarak sizin emin olmanız gerekmektedir. 1. Kuralda belirttiği gibi duygularınızla alışverişe çıkmış ya da o an kendinizi rahatlatmak için alışveriş yapıyor olabilirsiniz. Önce nakit harcama yapmaya özen göstermelisiniz. Kendiniz bir harcama cetveli oluşturup, paranızı nereye ve neden harcadığınızı yazabilirsiniz. Böylelikle aslında ne kadar gereksiz ve kontrolsüz para harcamış olduğunuzu takip edebilir, kendinize oto-kontrol yapabilirsiniz.
  4. Paranızla ilgili hayatınıza hedefler koyun. Ama bu hedeflerinizin net olması lazım. Mesela iş kurmak mı istiyorsunuz, daha büyük bir ev mi hayaliniz ya da şehir hayatında uzaklaşmak mı hedefiniz? Bunun gibi hedefleriniz olduğu sürece kontrolsüz olarak para harcamayı bırakmanız daha kolay olacaktır. Emekliliğinizi hedef koyup tasarruflarınızı ona göre planlarsanız, hedeflerinize daha geç ulaşmış ya da hiç ulaşamayacak olursunuz.
  5. Borçlarınızla yüzleşmeli ve nasıl ödeyeceğinize dair bir analiz yapmalısınız. Ödemelerinizde bir öncelik belirlemelisiniz. Kira da oturuyorsanız kiranız, ev aldıysanız krediniz sizin önceliğiniz olmalı. Sağlık ve/veya hayat sigortalarınız, vergi ödemeleriniz ve faturalarınız öncelikli sırada yer alması gereken diğer ödemeler olmalı. En sona kredi kartı ödemenizi bırakmalısınız ki gereksiz harcamalarınızdan dolayı elinize neden az para kaldığını ya da neden borçlu olduğunuzu anlayabilmelisiniz. Borçlarınızın tamamını bitireceğiniz bir tarih belirlemekte etkili bir yöntem olacaktır.
  6. Para hakkında dürüst ve açık olmalısınız. İş arkadaşınız, aileniz ya da yakın arkadaşınız ile ekonomik sırlarınızı paylaşın. Bu şekilde hem güven inşa edecek hem de problemleriniz için başka düşünceleri öğrenmiş olacaksınız.
  7. Daha güvenli bir gelecek için şimdiden tedbir almanız gerekmekte. Gelecekte bir gün gelecek. Arzularınıza ve duygularınıza kaptırıp kendinizi kandırmayın. Harcamalarınızı kontrol altına almalı ve tasarruf yapmalısınız. Aylık yaptığınız harcama planınızı yıllık olarak tutmaya devam edin.

Bu maddelerin hepsini sizde başarabilirsiniz. Kadınlar olarak ekonomik özgürlüğümüzü geliştirmek ve daha iyi bir hayat için çaba göstermek, iyi bir başlangıç olmaz mı?

Bir şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...


Yorum yazabilmeniz için önce giriş yapmalısınız.

Henüz kimse yorum yapmadı.

MGKMEDYA ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR