Zordur Türkiye’de kadın olmak!

Ben Özgecan Aslan!

Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisiyim. 11 Şubat 2015’te bindiğim Tarsus-Mersin minibüsünde 3 kişi tarafından tecavüze uğradım, bıçaklandım, öldürüldüm ve yakıldım. Cesedim bir dere kenarına atıldı. Henüz 20 yaşındaydım, üniversitede okuyordum. Ama bitiremeden insan görünümlü kişiler tarafından hayatıma son verildi.

Ülkemizde kadının toplum içerisindeki yeri, bakış açısı ve kadınlar hakkında neler düşündüklerinin bir sonucuyum belkide. Kadınlara karşı dozajı artan şiddet, nefreti körükleyen söylemlerle beraber daha da yaygınlaşmış durumda. Aslında sadece kadına değil, çocuklara, hayvanlara, küçük bebeklere dahi tecavüz edildi, 6 yaşındaki kız çocuğu ile evlenmek caiz görüldü bu ülkede. Ve ne yazık ki benim ölümüm de son olmayacak! Saldırganların korunduğu, kollandığı, sokak ortasında kocası, akrabası ya da erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürülen kadınların sinema seyreder gibi izlendiği, şiddetin ve işkencenin görmezden gelindiği, hoş görüldüğü ve hatta bunu yaptıkları bilindiği halde kadının tekrar kocasının ya da ailesinin yanına geri gönderildiği, boşanmak isteyen kadınların her türlü eziyeti çektiği Türkiye manzaraları. Yetmezmiş gibi birde batılı yaşam tarzını benimsedikleri, mini etek ve dekolte giydikleri için öldürüldüklerini savununan meyda ve insanlar. Şu anda kadınların bulunduğu durum kaosun ta kendisidir ve artık bu gidişata biz kadınların birbirimize daha çok destek olarak dur demesi gerekmektedir. Zira adalet sağlanmadığı ve bu kişileri savunan insanlar, avukatlar ya da mantalite olduktan sonra bu haberleri sıklıkla görmeniz kaçınılmazdır.

Öldüren kadar öldürülmen için bahane arayanlarda suçludur. Hani alışmaya duyduğumuz bir cümle var ‘bıçak kemiğe dayandı’ diye, artık öldürülen, tecavüze uğrayan, şiddet gören, çocuk yaşta evlendirilen kadınların haberlerini duymak ve görmek istemiyoruz. Bu ülkede özgürce yaşamak erkekler kadar kadınlarında hakkıdır!

Bir şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...


Yorum yazabilmeniz için önce giriş yapmalısınız.

Henüz kimse yorum yapmadı.

MGKMEDYA ÜZERİNDEKİ DİĞER TARTIŞMALAR